AKTUALNOŚCISTATUTHISTORIAZARZĄDCZŁONKOWIEDZIAŁALNOŚĆBIBLIOTECZKAREGIONALIZMGALERIEPASJE - HOBBYARCHIWUM

OFERTA PROGRAMOWAPLAN ZAJĘĆ

STUDENCI  IV  ROKUSTUDENCI  III  ROKUSTUDENCI  II  ROKUSTUDENCI  I  ROKU

 

 

 

 

 

 GALERIE - POŚWIĘCENIE POMNIKA BOHATERÓW POWSTANIA STYCZNIOWEGO I PAMIĄTKOWEJ TABLICY

NASZE DZIAŁANIA WSPIERAJĄ

 

Mapa Poniatowej 2012

 

 

11 listopada 2013 roku w dniu Święta Niepodległości, w 95 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę uczestniczyliśmy we Mszy świętej za Ojczyznę. Wspominaliśmy trudne wydarzenia i ludzi honoru, którzy wyrażali troskę o całą Polskę, wolną i suwerenną.

Jan Paweł II w książce „Pamięć i tożsamość” pisał:

„Patriotyzm, oznacza umiłowanie to co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jestem synem narodu, który przetrwał najstraszliwsze doświadczenia dziejów, którego wielokrotnie sąsiedzi skazywali na śmierć - a on pozostał przy życiu i pozostał sobą. Zachował własną tożsamość, własną suwerenność jako naród podczas rozbiorów. Istnieje podstawowa suwerenność społeczeństwa, która wyraża się w kulturze narodu. Szczytowe osiągnięcia kultury polskiej XIX wieku przygotowywały Polaków do wielkiego wysiłku odzyskania niepodległości.”

 Kliknij zdjęcie, aby powiększyć widok.


Prymas Tysiąclecia Stefan Wyszyński na temat zrywu z 1863 roku wypowiedział się tak:

„Potrzeba było ofiar - to był rachunek sumienia zbawczy dla Polski - obudziło się sumienie narodu”.

Marszałek Józef Piłsudski mówił, że żołnierze powstania styczniowego „oddali życie, abyśmy żyć mogli”.

W tym roku uroczyście obchodzimy 150 rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Z okazji tej okrągłej rocznicy Towarzystwo Przyjaciół Poniatowej podjęło wiele przedsięwzięć. W czasopiśmie „Przegląd Regionalny” ukazało się kilka artykułów na temat powstania styczniowego. W ramach działalności Poniatowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku  zorganizowaliśmy wykład dr Zdzisława Bielenia na temat: „Poniatowa i okolice w Powstaniu Styczniowym”. Podsumowaniem i zwieńczeniem obchodów Roku Powstania Styczniowego w naszym mieście było uroczyste poświęcenie pomnika i pamiątkowej tablicy. Zebraliśmy się na Cmentarzu Komunalnym w Poniatowej aby uczcić w godny sposób bohaterów powstania: Feliksa Pisarskiego, Wojciecha Zarembę i Sebastiana Śledzińskiego ze wsi Poniatowa oraz Ignacego Drewnowskiego i Henryka Wiercieńskiego z Niezabitowa. Cześć ich pamięci.

Był to dla nas doskonały czas aby wyrazić wdzięczność wszystkim powstańcom i utrwalić ich czyny w pamięci obecnych i przyszłych pokoleń.

Naszą inicjatywę poparły władze Poniatowej. Po powołaniu Honorowego Komitetu Budowy Pomnika, przystąpiliśmy do realizacji naszego pomysłu. Chciałbym, żeby to miejsce stało się szczególnie bliskie naszym sercom. Szanujmy je i chrońmy. Niech ten polny kamień i tablica przypomina nam komu zawdzięczamy to, że żyjemy w wolnej Ojczyźnie.

Przy okazji takich uroczystości z wielką nadzieją patrzyliśmy na ludzi młodych, tak licznie zgromadzonym. Niech bohaterowie narodowi będą dla Was drogowskazem w wyborze właściwej drogi w życiu. Niech w Was ducha odradzają.

Pragnę wyrazić wdzięczność Czcigodnemu Proboszczowi księdzu dr Piotrowi Petrykowi za duchową pomoc, Słowo Boże i patronat nad całością naszego przedsięwzięcia. Za piękne kazanie dziękuję profesorowi Seminarium Duchownego w Lublinie księdzu dr Andrzejowi Krasowskiemu. Na ręce Pani burmistrz Lilli Stefanek kieruje serdeczne podziękowanie za wsparcie naszej społecznej inicjatywy i pomoc w organizacji ceremonii. Szczególnie dziękuję Panu Piotrowi Kowalskiemu, członkowi Zarządu TPP, prezesowi Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Poniatowej za kamień, trafny wybór miejsca i dokonanie prac budowlanych. Panu Waldemarowi Kotłowskiemu dziękuje za wykonanie i podarowanie pamiątkowej tablicy. W imieniu Zarządu TPP za popieranie wszystkich działań Towarzystwa Przyjaciół Poniatowej dziękuję naszym członkom wspierającym firmie Pawtrans i Bankowi Spółdzielczemu w Poniatowej. Cieszymy się, że jesteście z nami.

Prezes TPP Rafał Pastwa

w górę/up

 

 

Copyright © 2013 Towarzystwo Przyjaciół Poniatowej

autor rap