AKTUALNOŚCISTATUTHISTORIAZARZĄDCZŁONKOWIEDZIAŁALNOŚĆBIBLIOTECZKAREGIONALIZMGALERIEPASJE - HOBBYARCHIWUM

 
 << IX EDYCJA KONKURSU WIEDZY O GMINIE PONIATOWA [12.05.2010] 
 

 

Historia i tożsamość, czyli Konkurs wiedzy o gminie Poniatowa

Dla człowieka, podobnie jak dla ptaka, świat ma wiele miejsc,

gdzie można odpocząć, ale gniazdo tylko jedno

(Oliver Wendel Holmes)

Hołdując tej tezie Towarzystwo Przyjaciół Poniatowej postawiło sobie za zadanie przybliżenie dzieciom wiedzy na temat ich „Małej Ojczyzny” i już od dziewięciu lat organizuje Konkurs Wiedzy o Gminie Poniatowa dla uczniów szkół podstawowych.

Aby kochać Ojczyznę, wpierw trzeba poznać i pokochać swoją Małą Ojczyznę, dlatego tak ważne jest zapoznanie z jej dziedzictwem kulturowym, jej lokalną historią i tradycjami, kształtowanie poczucia więzi z miejscem swojego urodzenia czy zamieszkania.

Wszyscy musimy dbać, aby młodzi ludzie poznali swój najbliższy region, byli świadomi swojej historii i własnej tożsamości. Możemy brać przykład z profesora Leszka Kołakowskiego, który swoje miasto rodzinne - Radom, małą ojczyznę określił następująco: „To miasto, czy wieś w której się urodziliśmy, to środek świata. To przestrzeń niewielka, w której się obracamy – nasze domy, ulice, cmentarze, kościoły, to przestrzeń niewielka wielkim wysiłkiem ludzkim zabudowana, przez wojny niszczona i odbudowywana, to centrum świata”.

12 maja 2010 roku w Centrum Kultury Promocji i Turystyki w Poniatowej w szranki eliminacji na szczeblu gminnym stanęło sześć trzyosobowych drużyn ze szkół podstawowych z terenu gminy. Turniej otworzyła Wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Poniatowej pani Maria Wanda Kryk wraz z Panią Burmistrz Lillą Stefanek, która życzyła powodzenia wszystkim finalistom.

Dzieci wykazały się dużą wiedzą na temat miasta Poniatowa i okolic. Umiały określić położenie Poniatowej, wymienić pomniki przyrody i zabytkowe obiekty w gminie, odpowiedzieć na pytania dotyczące historii jak i dnia dzisiejszego miasta i gminy.

Najlepszymi drużynami w tym roku okazali się reprezentanci: Szkoły Podstawowej w Kraczewicach: Kołodziejczyk Monika, Tracz Aneta, Szuwalski Szymon, Szkoły Podstawowej w Poniatowej: Bigos Kacper, Orzeł Patryk, Piechnik Aleksandra oraz Szkoły Podstawowej w Kowali: Charchuła Michał, Pietras Klaudia, Piłat Paulina.

Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody z rąk zastępcy Burmistrza pana Krzysztofa Brzezińskiego oraz Prezesa TPP pana Rafała Pastwy. Trzy zwycięskie reprezentacje otrzymały wartościowe nagrody książkowe. Pozostali uczestnicy turnieju dostali nagrody pocieszenia.

 

Maria Wanda Kryk

 

w górę

 

 

Copyright © 2010 Towarzystwo Przyjaciół Poniatowej