AKTUALNOŚCISTATUTHISTORIAZARZĄDCZŁONKOWIEDZIAŁALNOŚĆBIBLIOTECZKAREGIONALIZMGALERIEPASJE - HOBBYARCHIWUM

 

 

 GALERIE - APEL "NIE DAJMY ZGINĄĆ POLEGŁYM 09.03.2017    

NASZE DZIAŁANIA WSPIERAJĄ

 

 

Dnia 09.03.2017 r. w Centrum Kultury Promocji i Turystyki w Poniatowej odbyła się niecodzienna lekcja historii, której mottem były słowa Zbigniewa Herberta „… nie dajmy zginąć poległym”. Tą niecodzienną lekcję przygotowali uczniowie klas IVa i VIc Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego wraz z nauczycielami historii. Na uroczystość zostały zaproszone władze miasta Poniatowej. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Poniatowej zadbała o gościa honorowego pana Marka Franczaka syna ostatniego wyklętego z naszego regionu Józefa Franczaka ps. Laluś.

Przedstawienie zostało oparte o życiorys Danuty Siedzikówny pseudonim „Inka”, która nigdy nie zdradziła współtowarzyszy. Przed śmiercią wypowiedziała słowa - „… jest mi smutno, że muszę umierać. Powiedźcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”. Uczniowie odegrali swoje role bardzo realistycznie i z wielką powagą wkładając w przedstawienie całe swoje serca. Nagrodą dla nich były gromkie brawa publiczności, oraz łzy wzruszenia na twarzach widzów i pana Marka.

 Kliknij zdjęcie, aby powiększyć widok.

Podziękowania dla organizatorów Pani Dyrektor Gminnej Biblioteki w Poniatowej Anny Dziaduch, Pani Dyrektor Centrum Kultury Promocji i Turystyki Joanny Kawałek, Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Poniatowej Rafała Pastwy oraz Pana Marka Franczaka, który po Apelu odpowiadał na pytania licznie zgromadzonych gości.

Nauczyciele historii i uczniowie Szkoły Podstawowej w Poniatowej będą pamiętali o tych
bezimiennych bohaterach, którym obecnie przywraca się godność i zwraca tożsamość.

 

Marta Sołdaj, Monika Wnuk (fot. R. Pastwa)

 

 

 

Copyright © 2010 Towarzystwo Przyjaciół Poniatowej

autor rap