AKTUALNOŚCISTATUTHISTORIAZARZĄDCZŁONKOWIEDZIAŁALNOŚĆBIBLIOTECZKAREGIONALIZMGALERIEPASJE - HOBBYARCHIWUM

Mapa Poniatowej 2012

Warunki naturalne Poniatowej

 

 

 

 

 

 GALERIE - II FORUM TOWARZYSTW REGIONALNYCH POWIATU OPOLSKIEGO 30.05.2015    

NASZE DZIAŁANIA WSPIERAJĄ

 

50-lecie Poniatowej 25-lecie Towarzystwa Przyjaciół Poniatowej 16.06.2012 

Można powiedzieć, że człowiek istnieje dzięki kulturze narodowej. Główną wartością sztuki ludowej jest opisywanie autentycznych ludzkich doświadczeń w taki sposób, żeby ludzie mogli czerpać z tego piękno, nadzieję, poczucie sensu i własnej godności. Musimy dbać o tę sztukę w najbliższym regionie, właściwie i w szczególny sposób ją promować i uprawiać wspólnie aby dociekać życiowych zagadek. Od dawien dawna muzyka ludowa fascynuje, tkwi bowiem w niej niezwykła tajemnica.

 Kliknij zdjęcie, aby powiększyć widok.

Dwa lata temu 6 kwietnia 2013 wzięliśmy udział w Pierwszym Powiatowym Forum Towarzystw Regionalnych Powiatu Opolskiego, które odbyło się w Karczmiskach z inicjatywy Pana Sławomira Goliszka Prezesa Towarzystwa Rozwoju Ziemi Karczmiskiej. Podpisaliśmy wtedy deklarację Partnerstwa, której głównym celem jest wspomaganie działalności i pomoc w powstawaniu nowych stowarzyszeń, rozwijanie idei regionalizmu, kształtowanie i utrwalanie tożsamości narodowej i szerzenie idei służby społecznej na rzecz ochrony dziedzictwa narodowego i środowiska naturalnego.

 

30 maja 2015 roku spotkaliśmy się w Pałacu w Kraczewicach aby oddać hołd założycielowi Kapeli Ludowej w Poniatowej Panu Franciszkowi Kowalskiemu i tym wszystkich, którzy do dzisiaj kontynuują jego dzieło. W imprezie uczestniczyli Wicestarosta Opolski Pan Janusz Gąsior, Przewodniczący Rady Miejskiej w Poniatowej Pan Eugeniusz Chyła, Honorowy Patron - Burmistrz Poniatowej Pan Zygmunt Wyroślak, Wiceburmistrz Poniatowej Pani Krystyna Sołdek oraz regionaliści z powiatu Opolskiego i gminy Poniatowa.

 

2 Forum zorganizowane z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Poniatowej i Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Poniatowej zgodnie z przewodnim hasłem łączyło i zbliżało pokolenia poprzez wspólną zabawę. Po wykładzie wygłoszonym przez Panią dr Janinę Biegalską z Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie i opowieści obecnego lidera zespołu Pana Jana Kozińskiego nastąpił koncert Kapeli Ludowej z Poniatowej. Po występie seniorów zaprezentowała się Dziecięca Kapela Ludowa z Poniatowej wzbudzając wśród publiczności duży zachwyt.

Po solidnej dawce folkloru zgromadzeni goście mogli popróbować regionalnych potraw przygotowanych przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Poniatowej Wsi. Naszymi hitami kulinarnymi były pierogi z kaszą gryczaną i serem, kluski o intrygującej nazwie „Bociany”, a dla lubiących słodkości kluski z serem. Nie zabrakło również tradycyjnych sałatek i regionalnego chleba. Imprezie towarzyszyła wystawa fotograficzna z okazji 40-lecia Kapeli Ludowej w Poniatowej oraz kiermasz produktów regionalnych. 2 Forum Towarzystw Regionalnych Powiatu Opolskiego zakończyło się wspólnym ogniskiem.

 


opracowanie Rafał Pastwa, zdęcia Tomasz Walczak

 

 

Copyright © 2010 Towarzystwo Przyjaciół Poniatowej

autor rap