AKTUALNOŒCISTATUTHISTORIAZARZĽDCZŁONKOWIEDZIAŁALNOŒĆBIBLIOTECZKAREGIONALIZMGALERIEPASJE - HOBBYARCHIWUM

 
 << PASJE - HOBBY
 

 

Wystawa malarstwa Teresy Przydatek


W dniu 9 listopada 2011 roku, w Galerii Jednej Ściany przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Zakrzówku odbyło się uroczyste otwarcie wystawy prac malarskich autorstwa Teresy Przydatek, artystki z Poniatowej, słuchaczki Poniatowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Wernisaż rozpoczęła pani Teresa Stankiewicz, dyrektor biblioteki i współorganizatorka uroczystości, witając przybyłych gości, wśród których byli: wójt gminy Zakrzówek, rodzina, przyjaciele, mieszkańcy Zakrzówka, i w kilku słowach wprowadzając zgromadzonych w świat plastycznych zamiłowań Teresy Przydatek.
Krótko swoją sylwetkę przedstawiła też sama artystka.

 

 

Usłyszeliśmy od niej, że prezentowane na tej wystawie obrazy są wynikiem wieloletnich działań artystycznych i stanowią zaledwie niewielką część jej dorobku malarskiego. Dowiedzieliśmy się też, jak wszechstronną artystką jest pani Teresa, która nie tylko tworzy na płótnie obrazy olejne, maluje też farbami wodnymi, na szkle, haftuje, wykonuje ozdoby z bibuły i innych materiałów, wyroby z masy solnej, uprawia decoupage i filcowanie.

 

 


Ale nie tylko twórczość artystyczna jest domeną Teresy Przydatek. Angażuje się ona w działalność charytatywną na rzecz ludzi i ratowania zabytków ojczystych, chętnie dzieli się z innymi swoją wiedzą i umiejętnościami prowadząc warsztaty dla dzieci i dorosłych.
Po części oficjalnej uczestnicy wernisażu mogli podziwiać doskonale wyeksponowane prace oraz porozmawiać z ich autorką. Od oglądających wystawę osób można było usłyszeć opinie: „interesujące”, „ głębokie”, „oryginalne”, „wzruszające”. Budziła podziw różnorodność tematyki, barw, sposobów przedstawiania świata zewnętrznego.
Oglądając wystawę zauważyłam, że często poruszanym zagadnieniem malarskim był pejzaż, ale uwieczniona też została architektura w krajobrazie, kwiaty, nie brak było malarstwa nastrojowego i religijnego. Zgodnie z tym, co powiedział kiedyś W. Tatarkiewicz, że sztuka jest wtedy sztuką, gdy wzrusza, zachwyca albo wstrząsa – nie ma wątpliwości, że tego dnia w Zakrzówku została pokazana prawdziwa sztuka.

Doskonale w ten klimat wkomponowało się piękne słowo mówione Janiny Głąbowej, emerytowanej nauczycielki z Niedrzwicy, która ożywiła wystawiane obrazy recytując swoje wiersze liryczne.

 


Usłyszeliśmy także serdeczne słowa od wójta gminy Zakrzówek, pana Grzegorza Lemiechy. Kierując je do bohaterki uroczystości wyraził podziw dla jej talentu, życzył dalszych sukcesów i dziękował za dostarczone mu przeżycia.
A potem były serdeczności, nieskrępowane salwy śmiechu, kwiaty, poczęstunek i dobre wino. Goście żywo i ciepło komentowali zarówno twórczość, jak i wypowiedzi Teresy Przydatek powodując, że wernisaż zapisał się w ich pamięci jako wydarzenie niezwykłe – pozbawione sztampy, za to pełne pozytywnych wibracji.
Wzniesiono toasty za artystkę i jej gości. Gratulowano jej, a organizatorom wystawy dziękowano za przygotowanie tej gali.

 

 


 

Jolanta Nastaj
Zakrzówek / Poniatowa

 

w górę

 

 

Copyright © 2010 Towarzystwo Przyjaciół Poniatowej